Domeny narodowe: Świat na wyciągnięcie ręki

Domeny narodowe: Świat na wyciągnięcie ręki

Domeny narodowe: Świat na wyciągnięcie ręki
autorem artykułu jest Grzegorz Miłkowski

Niemcy, Wielka Brytania, Indie, a może egzotyczne Tuvalu? Teraz każdy może mieć adres nawet w najodleglejszym zakÄ…tku globu. Internet likwiduje wszelkie granice, jednak czy aby na pewno? Czasami tam gdzie znikajÄ… ograniczenia obecne w tzw. „realu”, pojawiajÄ… siÄ™ caÅ‚kiem inne - wirtualne, ale równie skuteczne.

Aktywna działalność na polu marketingu internetowego nie jest już tylko fanaberią, lecz standardem, który powinien być przestrzegany przez wszystkich, którzy poważnie myślą o obecności w Sieci. Ostatnie lata przyniosły ze sobą błyskawiczny rozwój Internetu, co miało swoje odbicie m.in. w lawinowym wzroście rejestracji adresów internetowych. Znalezienie dobrze brzmiącej, interesującej, prostej i, co najważniejsze, ciągle wolnej nazwy graniczy dziś z cudem. Stwierdzenie to jest oczywiście wszechobecnym banałem, jednakże warto było je przytoczyć w kontekście ciągłej ewolucji i rozwoju rynku domen internetowych.

ChcÄ…c zarejestrować wÅ‚asny adres, czÄ™sto okazuje siÄ™, że nasza wymarzona nazwa, z rozszerzeniem .PL, jest już dawno zajÄ™ta. Można wtedy próbować „uciekać” w adres z koÅ„cówkÄ… .COM.PL, .BIZ, .NET, .ORG, lub .EU, ale czÄ™sto i tutaj ciekawe propozycje sÄ… niedostÄ™pne. Na szczęście Internet daje duże możliwoÅ›ci manewru na tym polu, ciÄ…gle nieodkryte przez wiÄ™kszość użytkowników Sieci - mowa o domenach narodowych. SÄ… to domeny najwyższego poziomu, przydzielone poszczególnym krajom, Polsce - .PL, Niemcom - .DE, WÅ‚ochom - .IT, Grecji - .GR, itd. Nie wszystkie jednak skróty pochodzÄ… od nazw paÅ„stw i oficjalnych jÄ™zyków, gdyż np. w przypadku adresu szwajcarskiego, rozszerzenie .CH ma swoje źródÅ‚o w Å‚aciÅ„skim zwrocie Confoederatio Helvetica (Konfederacja Szwajcarii).

Po domenÄ™ do Tuvalu


Część polskich firm, zajmujących się rejestracją domen internetowych, udostępnia w swojej ofercie zagraniczne adresy, które mogą być kupowane na podobnych zasadach jak ich polski odpowiednik .PL. Jaki jest jednak sensu interesowania się adresem obcego kraju, gdy w planach nie mamy działalności skierowanej do mieszkańców tegoż zakątka globu? Otóż wśród niektórych rozszerzeń można znaleźć prawdziwe perełki, które, po odpowiednim dobraniu do nich nazwy, staną się oryginalnie brzmiącym sloganem. Przykładów nie trzeba daleko szukać, gdyż pełno ich na naszym polskim internetowym podwórku. Wystarczy zerknąć na strony polskich rozgłośni radiowych, często wybierających domenę Mikronezji, która kończy się literami .FM. Tworzą dzięki temu łatwo zapadające w pamięć adresy, jak np. rmf.fm, tok.fm, itp. Podobny zabieg zastosowały również niektóre stacje telewizyjne, wybierając rozszerzenie będące własnością Tuvalu, czyli .TV. Jednakże w tym przypadku m.in. TVN (tvn.tv) oraz Polsat (polsat.tv), zdecydowały się uczynić z takich domen adresy wspomagające, które przekierowują do właściwej lokalizacji. Najświeższym przykładem wykorzystania końcówki .TV jest tytuł nowego programu Macieja Mazura w telewizji TVN24, który brzmi identycznie, jak związana z nim domena - Publiczna.tv.

Niektórzy rzucają kłody pod nogi


Rejestrując adresy internetowe obcych państw trzeba mieć jednak świadomość pewnych restrykcji dotyczących niektórych domen narodowych. Zwykle zakup nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi obciążeniami, niż te które jesteśmy zmuszeni ponieść w przypadku zdecydowania się na standardowe rozwiązanie (czyli adres .PL, .COM, czy .ORG), jednakże w pewnych przypadkach trzeba liczyć się z dosyć oryginalnymi ograniczeniami lub utrudnieniami. Jednym z ciekawszych tego typu przykładów są domeny chińskie (.CN), które objęte są wieloma restrykcjami ustalonymi przez China Internet Network Information Center (CNNIC). Niektóre chińskie nazwy mogą być w efekcie zabronione jeśli godzą w konstytucję Chin i narodu chińskiego, zakłócają porządek publiczny, rozprzestrzeniają pornografię, terroryzm lub treści niezgodne z chińskim kodeksem prawnym. Ciężko np. w związku z tym wyobrazić sobie domenę HumanRightsInChina.cn, gdyż prawdopodobnie zgodna na taką nazwę nie zostałaby udzielona. W sankcjach dotyczących zakazów umieszczania pewnych treści pod adresami narodowymi nie specjalizuje się oczywiście wyłącznie Państwo Środka. Również Armenia nie daje wolnej ręki rejestrującym, całkowicie zabraniając umieszczania na swojej domenie .AM wszelkich stron zawierających materiały erotyczne.

Restrykcjami nie sÄ… objÄ™te tylko domeny dalekich paÅ„stw, na ograniczenia można siÄ™ również natknąć w naszej części Å›wiata, np. w Ukrainie. Wydawać by siÄ™ mogÅ‚o, że kraj, który leży „za miedzÄ…” nie bÄ™dzie wprowadzaÅ‚ żadnych utrudnieÅ„ podczas rejestracji adresu internetowego, jednakże w przypadku naszych wschodnich sÄ…siadów nie jest tak różowo, jakby mogÅ‚o siÄ™ wydawać. DomenÄ™ .UA zarejestrować mogÄ… tylko podmioty, które majÄ… zastrzeżony znak handlowy w tym paÅ„stwie, w zwiÄ…zku z czym dostÄ™pna jest tylko dla dużych przedsiÄ™biorstw, dla których rozszerzenie nie bÄ™dzie jedynie kwiatkiem do kożucha, ale realnym elementem promocji. Dodatkowym obostrzeniem jest konieczność uzasadnienia wyboru proponowanej nazwy. Dla pozostaÅ‚ych osób zainteresowanych ukraiÅ„skim adresem przeznaczono domeny funkcjonalne - .COM.UA lub .ORG.UA, które pozbawione sÄ… tych restrykcji.

Również Islandia (.IS) oraz Bułgaria (.BG) ograniczyły możliwość rejestracji swoich domen. Firmy zagraniczne, które chcą kupić nazwę z islandzkim rozszerzeniem, muszą mieć swoje lokalne przedstawicielstwo na terenie tego kraju. Bułgaria wymaga natomiast legitymowania się zastrzeżonym znakiem towarowym. Dodatkowo przedsiębiorstwa mogą rejestrować tylko adres, będący nazwą firmy lub jej skrótem.

Nie taki diabeÅ‚ straszny…


Nie należy się jednak zniechęcać wymienionymi powyżej przykładami restrykcji, gdyż przytłaczająca większość domen narodowych pozbawiona jest jakichkolwiek ograniczeń, uniemożliwiających przeciętnemu Kowalskiemu wejście w posiadanie adresu internetowego z drugiego końca świata. Rejestracja odbywa się wówczas na zasadach niemalże analogicznych do tych, obowiązujących w przypadku standardowych domen. Ewelina Jaworska z Centrum Obsługi Klienta 2BE.PL zwraca jednak uwagę na cechy niektórych domen narodowych, które należy poznać zanim zdecydujemy się na wybór jednej z nich. Możemy dzięki temu oszczędzić sobie niepotrzebnego stresu:
- Osoby zainteresowane rejestracją domen narodowych powinny zwracać uwagę na odmienną specyfikę każdej domeny, zależną od państwa do którego jest ona przypisana. Najwięcej nieporozumień wśród naszych klientów wywołuje czas potrzebny na doprowadzenie procedury do końca - mówi Ewelina Jaworska z 2BE.PLW niektórych przypadkach wszystko odbywa się automatycznie i nowy adres internetowy jest aktywny po paru minutach, czasami jednak, z uwagi na wymagania wybranego narodowego rejestratora, czas potrzebny na uaktywnienie usługi może wydłużyć się nawet do kilkunastu dni.
Trzeba również pamiętać o poprawnej konfiguracji DNS-ów, które należy odpowiednio ustawić w momencie rejestracji nazwy domeny.
- Nie wszyscy muszÄ… orientować siÄ™ w zasadach funkcjonowania domen. UzupeÅ‚nienie DNS-ów może przysparzać pewnych trudnoÅ›ci, staramy siÄ™ wówczas pomóc i pokierować klientem, aby ten poprawnie skonfigurowaÅ‚ swój nowy adres internetowy – dodaje Ewelina Jaworska.

Pojawiam siÄ™ i znikam


Obecnie na świecie przydzielonych zostało ponad 240 domen narodowych, liczba ta nie jest jednak stała i, m.in. w wyniku zmian politycznych na światowej mapie, ulega ciągłym modyfikacjom. Najświeższym tego typu przykładem jest nowe rozszerzenie .ME, które jest własnością Republiki Czarnogóry. Domena ta daje szerokie pole do popisu, gdyż może być użyta do tworzenia adresów, w których będzie pełniła formę zaimka. W przypadku bałkańskiego państwa nie zastosowano żadnych ograniczeń, zawężających krąg osób uprawnionych do rejestracji domeny, w związku z czym może okazać się ona prawdziwym hitem.

Oprócz tworzenia nowych rozszerzeń, odpowiedzialny za zarządzanie domenami ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers), co jakiś czas likwiduje również adresy, które w wyniku zmian zachodzących na świecie, nie są już potrzebne. Przykładem tego typu działań było zablokowanie w 2001 roku, przypisanej do Zairu, domeny .ZR. Państwo to zmieniło w 1997 r. nazwę na Demokratyczna Republika Konga, w związku z czym stara domena nie miała już racji bytu i została zastąpiona rozszerzeniem .CD.

PrawdziwÄ… osobliwoÅ›ciÄ… na rynku domen, jest natomiast rozszerzenie .SU, które odnosiÅ‚o siÄ™ do ZwiÄ…zku Radzieckiego. Mimo, że w 1991 zniknÄ…Å‚ on z map Å›wiata, „radziecka domena” wciąż jest wÅ›ród Rosjan bardzo popularna i w Sieci można znaleźć wiele „podpiÄ™tych” pod niÄ… serwisów.

Zacznij od lustracji


PodsumowujÄ…c, można zastanawiać siÄ™, czy warto w ogóle inwestować w domeny narodowe? Na pewno można spróbować znaleźć ciekawe rozszerzenie, które bÄ™dzie stanowiÅ‚o dobrze komponujÄ…ce siÄ™ uzupeÅ‚nienie naszej nazwy. W takim przypadku należy wykazać siÄ™ m.in. odrobinÄ… zaciÄ™cia copywriterskiego, które pozwoli na utworzenie oryginalnego i Å‚atwego do zapamiÄ™tania adresu. Należy również pamiÄ™tać, by po dokonaniu wyboru typu domeny, dokÅ‚adnie „zlustrować” jÄ… pod kÄ…tem ewentualnych restrykcji, wynikajÄ…cych z zasad ustalonych przez jej narodowego registra. Wówczas nic nie stoi na przeszkodzie, aby wejść w posiadanie niekonwencjonalnej nazwy, która stanie siÄ™ naszym wyróżnikiem w Internecie.

--
Grupa Adweb
Planowanie i prowadzenie kampanii promocyjnych w Internecie, kreacja wizerunku, budowanie strategii komunikacyjnej w Sieci oraz tworzenie witryn i serwisów www.
ADWEB.PL
2BE.PL

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Zobacz takze:
Konfiguracja telefonu SE K660i do MSS i Internet w Oran
Polowanie na smoki
Wolność finansowa
Dlaczego szybowiec lata?
nieruchomości w otoLOKUM.pl